fbpx
Ul. Paderewskiego 124A 35-304 Rzeszów, Polska
(+48) 666-111-439
fundacja@zywienioweabc.com.pl

ZABURZENIA ODŻYWIANIA

 

Zaburzenia odżywienia mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet i życia człowieka.

Istnieje wiele rodzajów zaburzeń odżywiania.

Do najczęstszych należą nadwaga otyłość, kompulsywne objadanie się,  anoreksja i bulimia, ale grupa chorób z tej kategorii jest znacznie większa.

Pozostałe schorzenia czyli tzw. zaburzenia wtórne z tej grupy chorób to np.bulimoreksja, ortoreksja, bigoreksja, pregnoreksja czy drunkoreksja.

Zaburzenia odżywiania to objawy tego co przeżywa dana osoba tj. stres, ból, strach, samotność czy niska samoocena.

Choroby te wymagają specjalistycznego leczenia psychologa, dietetyka, lekarza psychiatry, które oferujemy Państwu w swojej ofercie.

 

NADWAGA, OTYŁOŚĆ

Temat dotyczący zarówno dzieci, jak i dorosłych, kobiet i mężczyzn, czyli bez znaczenia na płeć i wiek. Czym jest zatem nadwaga, a czym otyłość?

Nadwaga jest rozumiana jako choroba przedotyłościowa, jako lampka ostrzegawcza, że zaczyna się dziać coś złego, a Otyłość to poważna choroba, która stanowi zagrożenie dla zdrowia, a czasem i życia człowieka.

Obie dolegliwości są spowodowane gromadzeniem się nadmiernego tłuszczu w organizmie co powoduje zwiększanie się należnej masy ciała. Przyczyny tycia to nie tylko nieprawidłowe odżywianie i nie uprawianie sportu, ale też przyczynami mogą być przyczyny psychologiczne takie jak depresja, niska samoocena czy zespół kompulsywnego i nocnego jedzenia.

Najszybszym sposobem do „domowego” obliczenia czy z Twoją wagą wszystko w porządku jest wskaźnik Queteleta powszechnie znany jako BMI.

ANOREKSJA

Jadłowstręt psychiczny polegający na celowej utracie wagi. Problem psychiczny, którego widocznym symptomem jest wychudzenie.

Proces leczenia jest długotrwały i trudny, ale możliwy i przy pomocy odpowiednich specjalistów, uzmysłowieniu sobie tego problemu dużo osób całkowicie wychodzi z tej choroby.

BULIMIA

Żarłoczność psychiczna, która charakteryzuje się napadami objadania się, po których występuje strach przed przytyciem i wynikiem tego chory zaczyna prowokować wymioty.

Na bulimię często cierpią osoby nieakceptujące swojego wyglądu i nie mające poczucia własnej wartości.

Leczenie tak jak w przypadku anoreksji, polega głównie na uzmysłowieniu sobie problemu, wyeliminowaniu niewłaściwych nawyków żywieniowych i ustabilizowaniu masy ciała.

I również jak w przypadku anoreksji leczenie nie jest możliwe bez pomocy specjalistów z dziedziny psychologii, psychoterapii i dietetyki.

Facebook