about-shape-1-2

FUNDACJA ŻYWIENIOWE ABC

Wspólne cele, wspólne wysiłki

cropped-LOGO-FUNDACJA.jpg

Witamy w Fundacji Żywieniowe ABC! Jako zaangażowany zespół profesjonalistów, stawiamy sobie za główny cel wsparcie osób dotkniętych chorobami cywilizacyjnymi oraz zaburzeniami odżywiania. Nasza praca oparta jest na solidnej podstawie wiedzy medycznej, psychologicznej i dietetycznej. Wierzymy w podejście holistyczne, które traktuje człowieka jako całość, uwzględniając zarówno jego aspekty fizyczne, jak i psychiczne. Naszym celem jest nie tylko zapewnienie skutecznej terapii i wsparcia pacjenta, ale także edukacja społeczeństwa na temat zaburzeń odżywiania oraz promowanie zdrowych nawyków żywieniowych i pozytywnego podejścia do życia. Misja Naszej Fundacji: Rozpowszechnianie wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania się, oraz aktywności fizycznej, mające na celu zapobieganie chorobom cywilizacyjnym JAK RÓWNIEŻ wspomaganie kondycji i zdrowia psychicznego NASZEGO SPOŁECZEŃSTWA Realizujemy: Działania na rzecz leczenia zaburzeń odżywiania (anoreksja nerviosa, bulimia nerviosa, otyłość, wybiórczość pokarmowa, ARFID i inne); Prowadzimy działania na rzecz profilaktyki zdrowia psychicznego, organizujemy przedsięwzięcia wspierające świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń zdrowia psychicznego; Kształtujemy prawidłowe nawyki żywieniowe poprzez opracowywanie, wprowadzanie programów edukacyjnych z dziedziny psychologii, żywienia, dietetyki, zdrowia w tym również zdrowia psychicznego; Integrujemy, rozwijamy i umacniamy postawy nastawione na aktywnie spędzony czas. Poprzez realizację projektów ukierunkowanych do poszczególnych grup społecznych; Udzielamy indywidualnych konsultacji dietetycznych, psychodietetycznych, psychologicznych, psychoterapii, terapii karmienia; Organizujemy treningi z slow joggingu i nordic walkingu; Tworzymy innowacyjne programy prowadzenia pacjenta dla specjalistów, grona pedagogicznego oraz rodziców, dzieci uwzględniając problematykę zaburzeń odżywiania, ARFID, wybiórczości pokarmowej czy chorób cywilizacyjnych;

Dołącz do naszej drużyny

Przekaż

how-work-shape-1-1

ANOREKSJA

Anoreksja jest to jedna z jednostek najbardziej rozpoznawalnych w spektrum zaburzeń odżywiania. Jest to grupa przypadłości psychosomatycznych. Jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa) ICD -116B80 polega na tym, że osoba chora odczuwa, silny lęk przed przytyciem czego skutkiem jest dążenie do redukcji masy ciała. Chory ma zaburzony obraz swojej sylwetki, co wpływa, na eliminację coraz to większej liczy produktów w diecie i wprowadzanie intensywnych treningów fizycznych. Pacjent pomimo tak drastycznych zachowań, ciągle odczuwa, niezadowolenie ze swojego wyglądu co prowadzi do nieustannych głodówek, intensywnych ćwiczeń często też stosowanie leków przeczyszczających.

Wyróżniamy dwa typy anoreksji; restrykcyjny, bulimiczny. Anoreksja wyniszcza nie tylko ciało, ale również umysł! Istota anoreksji to próba uzyskania kontroli nad swoim życiem lub swoim ciałem. W ten sposób pokazanie innym swojej siły, wytrzymałości, a także manifestacja niezwykle niskiej samooceny. Niepokojący jest fakt, że osoba borykająca się z problemem anoreksji jest tak uwięziona w swojej obsesji, że sama nie zauważa tego problemu. Nie ma możliwości samodzielnego zwalczenia choroby. Bardzo istotnym elementem anoreksji jest sposób, w jaki jest traktowana przez osobę na nią cierpiącą, ponieważ anorektyczki bardzo często czują, się dobrze chorując, dzieje się to za sprawą złudnego poczucia kontroli w wewnętrznej siły. Leczenie anoreksji — Jest to długotrwały proces, który przedstawię w odrębnym poście. Jednakże jak w przypadku wszystkich zaburzeń odżywiania wymaga pracy wielu specjalistów psychoterapeuty, psychodietetyka, dietetyka, lekarza internisty, psychiatry, ginekologa.

ARFID

ARFID jest to zaburzenie odżywiania, które polega na unikaniu bądź ograniczeniu przyjmowania pokarmów.

Obecnie znajduje się w  klasyfikacji ICD 11 – 6B83. Chodź, do tej pory zachowanie tako przyporządkowywano niemowlętom oraz małym dzieciom. Dziś wiemy, że do tego grona może należeć człowiek w każdym wieku. Pragnę zauważyć, że to zaburzenie nie ma anomalii w postrzeganiu obrazu własnego ciało w postaci jego wagi czy też kształtu tak jak to występuje między innymi w anoreksji. Chociaż nie zmienia to faktu, że często osoby cierpiące na tę chorobę nie są zadowolone ze swojego wyglądu.

W przypadku chorujących na ARFID obserwuje się ograniczenia podaży pokarmu związane z brakiem zainteresowania pokarmami spożywczymi bądź samą czynnością jedzenia, które może mieć podłoże sensoryczne oraz unikanie pokarmu łączące się z konsekwencjami jedzenia, których to doświadczeń możemy doszukać się źródła w awersji do jedzenia. W  tego zaburzenia te przesłanki mogą występować pojedynczo lub w różnych korelacjach.

Skip to content